14 травня 2021 року за спільної ініціативи Віце-прем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної та Офісу Ради Європи в Україні відбувся круглий стіл (он-лайн формат) до 10-ї річниці відкриття до підписання Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульської конвенції). 

Чому ратифікація конвенції важлива для України?

Конвенцією пропонується комплексний підхід до запобігання і протидії насильству стосовно жінок, зокрема: заходи запобігання та захисту осіб, які постраждали від насильства, розслідування випадків насильства на належному рівні, а також кримінальне переслідування та засудження винних за вчинення такого насильства. Крім цього, Конвенцією запроваджується дієвий механізм надання допомоги та захисту особам, які постраждали від домашнього насильства.  
 Прийняття Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» в грудні 2017 року стало суттєвим досягненням у боротьбі проти насильства стосовно жінок і домашнього насильства. Однак, необхідні подальші зусилля і заходи щодо вдосконалення національного законодавства та приведення його у відповідність до норм міжнародного права, зміцнення потенціалу національних інституцій у сфері запобігання та боротьби з насильством щодо жінок і домашнім насильством, покращення обізнаності стосовно наявних проблем у цій сфері працівників суду, органів правопорядку, охорони здоров’я, соціальних служб та інших відповідних фахівців. Саме стандарти Стамбульської конвенції допомагають державам розробити дорожню карту, яка охоплюватиме всі аспекти, пов’язані з насильством стосовно жінок, а також домашнім насильством. Кожне положення Конвенції покликане запобігти насильству, захистити жертв і притягнути кривдників до відповідальності. Ратифікація Стамбульської конвенції може стати наступним важливим кроком у цьому напрямку.
 Крім того, необхідність ратифікації Стамбульської конвенції зумовлена перспективою набуття Україною повноправного членства в ЄС та, відповідно, наближенням законодавства України до законодавства Європейського Союзу. Також ратифікація Стамбульської конвенції є необхідною умовою виконання Україною зобов’язань перед Радою Європи.Як відомо, у березні заступниця голови КМДА Марина Хонда презентувала проект нової Міської цільової програми «Запобігання та протидії домашньому та гендерно-зумовленому насильству на 2022-2024 рр.». Зокрема, проект нової Міської цільової програми «Запобігання та протидії домашньому та гендерно-зумовленому насильству на 2022-2024 рр.» передбачає: 

  • створення мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, що працюватимуть спільно з поліцією та надаватимуть постраждалим комплексну соціально-психологічну допомогу; 
  • створення ще одного притулку для постраждалих;
  • впровадження моделі «Барнахус» – спеціалізованої служби, що застосовує комплексний підхід до захисту прав дитини, яка зазнала або стала свідком насильства; 
  • створення Денного центру на Лівому березі, який би надавав консультативну, психологічну та юридичну допомогу;
  • створення програм психологічної реабілітації та соціальної адаптації до повноцінного соціального життя. Зокрема, навчальні курси як можливість отримання нової професії;
  • затвердження плану спільних дій усіх відповідальних структур для запобігання та протидії домашньому насильству; 
  • постійне навчання та підвищення рівня професійності соціальних працівників, психологів;
  • інформаційно-просвітницькі  кампанії, заходи, акції, робота з дітьми в навчальних закладах, руйнація стереотипів та формування нетерпимого ставлення до насильства. 

На виконання програми орієнтовно потрібно 50 млн гривень на період 2022-2024 рр. Для її реалізації залучатимуть не тільки бюджетні кошти, а й кошти міжнародних організацій, громадських організацій, соціально відповідального бізнесу. 

Круглий стіл мав на меті обговорення  питання щодо досягнення ефективних результатів в боротьбі з насильством стосовно жінок і домашнім насильством, ліквідації всіх форм дискримінації стосовно жінок та заохочення дійсної рівності між жінками та чоловіками, а також важливості ратифікації Україною Стамбульської конвенції.

Круглий стіл відбувся он-лайн з синхронним перекладом на англійську/українську мову. Запис заходу можна знайти на Фейсбук-сторінках  Офісу Ради Європи в Україні та Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

Підписка на розсилку

Отримуйте останні повідомлення та статті у своєму електронному листі

Ми обіцяємо не надсилати спам:)